• Podsumowanie projektu edukacyjnego.

• "Wszystkie dzieci rodzą się artystami. Sztuka polega na tym, by pozostać nimi do końca życia."
        Pablo Picasso.

Projekt edukacji plastycznej „Jestem małym artystą” powstał z myślą o potrzebach Publicznego Przedszkola nr 15 w Wodzisławiu Śląskim i przeznaczony był dla dzieci 4 i 5 latnich. Projekt został opracowany z myślą o atrakcyjnych i ciekawych zajęciach dodatkowych oraz wzbogaceniu dziecięcych doświadczeń i wiedzy, przeżyć plastycznych. Zaangażowanie dzieci w różnego rodzaju przedszkolnych konkursach plastycznych dały im możliwość rozwijania się i doświadczenia jak funkcjonuje środowisko artystyczne. Pokazuje dzieciom jak zaprezentować swój talent szerszej publiczności i że warto swoje prace oprawiać i dbać o nie w sposób estetyczny, gdyż mają one swoją wielką wartość. Dzieci dzięki projektowi nauczyły się organizowania sobie stanowiska pracy, dbania o estetykę pracy
        i doświadczyły różnych metod plastycznych. Zorganizowano spotkanie z artystą malarka, która zaprezentowała swoje prace, dzieci miały możliwość stać się artystami, malując na folii. Projekt usprawnił motorykę małą dzieci i spowodowały większą świadomość ich plastycznych doświadczeń. Mimo pandemii Covit-19 nadal kontynuowaliśmy projekt na naszej stronie internetowej tworząc filmiki instruktażowe dla naszego przedszkola.
      • Masa solna

• "Jestem małym artystą" projekt edukacyjny

Potrzebne materiały do masy solnej.

Produkty mieszamy, dodajemy barwnika lub farbę. Powstaje nam masa solna, można stworzyć kilka kolorów.

Teraz możemy zacząć tworzyć dzieła.

Nastęonie odkładamy na 2 dni do suszenia, wcześniej zrobiłam otwory na sznurek i powstała taka oto lampa.

Miłej zabawy.

• Pamiątki z wakacji , pudełka na zabawki

• "Jestem małym artystą" projekt edukacyjny

Prezenty na dzień dziecka -pudełko na zabawki

Tym razem pomyślałam o Was drodzy rodzice może wam potrzebny pomysł na prezent z okazji dnia dziecka.

Zachęcam do zabawy, może wasze dzieci wam pomogą. POWODZENIA

Materiały: drewniana skrzynia, farba tablicowa, kółeczka, gruby sznurek.

DLA DZIECI pomysł na tablicę kreatywną na pamiątki z wakacji.

• Obraz z kamyków

• "Jestem małym artystą" projekt edukacyjny

Prezenty dla mamy i taty - z kamyczków lub guzików, życzę miłej zabawy z rodzicami.

Materiały: Antyrama, kamyki, klej, papier ozdobny, flamaster czarny.

• Jak powstaje książka ?

• "Jestem małym artystą" projekt edukacyjny

"Polisensoryczna książeczka" - przestrzenna praca plastyczna.

Waszym zadaniem jest stworzenie książki, za pomocą której będziecie mogli opowiedzieć o uczuciach, jakie towarzyszą Wam w domu w tym wyjątkowym czasie. Książka nie może jednak zawierać słów ani typowych obrazków. Wszystkie informacje mogą być z niej odczytane jedynie za pomocą dotyku, np. delikatny, mięciutki materiał może kojarzyć się z czymś miłym, czymś co lubimy. Zszywaczem złączcie kilka kartek z bloku technicznego. Następnie z nasion, tkanin, patyczków, kamyków, styropianu itp. stwórzcie książeczki polisensoryczne. Życzę miłego tworzenia książeczek.

• Puentylizm - technika malarska

Malarstwo. Kwitnące drzewa - kropeczki

W dawnych czasach nie było aparatów fotograficznych, więc malarze bardzo dokładnie przedstawiali na obrazach ludzi, budowle, miasta, widoki. Jednak ponad 150 lat temu zaczęli zauważać, że w zależności od tego, w jakim są nastroju (czy są weseli, czy smutni), inaczej widzą pewne sytuacje, zdarzenia. Zaczęli się zastanawiać, jak przedstawiać swoje emocje. Eksperymentowali też ze sposobem nakładania farby na płótno, np. długie lub krótkie pociągnięcia pędzla czy wręcz tylko dotknięcia. Tak powstała technika malarska zwana puentylizmem, czyli kropkowaniem, od słowa poin-kropka w j.francuskim. Artysta wykonywał szkic obrazu, a potem farbami malował kropki bardzo blisko siebie. Kiedy oglądający patrzył na obraz z bliska, widział jedynie barwne kropki i obraz był nieczytelny. Treść obrazu widoczna była dopiero, gdy oglądało się go z pewnej odległości.

Koniecznie zobacz filmiki o George Seurat i jego dziele:

Materiały: Przygotuj kartkę A4 białą, techniczną oraz patyczki higieniczne (w filmiku użyliśmy pędzla, również się sprawdził).Dzisiaj będziesz malował kropki patyczkiem maczanym w odpowiedniej farbie i stworzysz obraz, tak jak Georges Seurat, metodą kropkowania wybranego przez siebie wiosennego kwitnącego drzewa. Zamknij oczy i wyobraź sobie wiosenny sad lub park, kwitnące drzewa. Jakiego koloru jest najwięcej w kwitnącym sadzie, parku? Pamiętaj o zachowaniu odpowiednich proporcji, zaplanuj pracę na całej powierzchni kartki. Pamiętaj, że kropki muszą być blisko siebie. Życzę powodzenia.

• Wiosenne obrazy

Dzień dobry!!
        Niech to będzie radosny dzień. Na dziś mam dla Was, kolorowy papier własnej roboty. Taki papier możecie wykorzystać jako bazę pod rysunek pisakiem. Potrzebujecie tylko kartki papieru, nożyczek, bibuły, spryskiwacza z wodą. Podłożcie sobie coś pod papier, bo bibuła farbuje nasze ręce są teraz tęczowe i stół również. Udanej pracy i dobrego dnia!!

Materiały: Bibuła lub kolorowy papier, woda, kartka A4, po wyschnięciu możemy tworzyć swoje dzieło pastelami, kredkami ja użyłam flamastrów.

• Drzewko wiosenne

• "Jestem małym artystą" - projekt edukacyjny dla III grupy

Materiały: Doniczka, patyk, bibuła, mech, klej, kokardka, ozdoby, wata.

• Projekt edukacyjny

• "Jestem małym artystą" - projekt edukacyjny dla III grupy

Gra matematyczna "Żabki i zajączki"

Zapraszam wszystkie nasze przedszkolaki do zrobienia gry po pudełku z jajek. Miłej zabawy życzymy.

• Decoupage - dla najmłodszych

• "Jestem małym artystą" - projekt edukacyjny dla III grupy

Materiały: szklany słoiczek, klej magik, woda, pędzelek, brokat.